Odwiedziło nas: 6169443 osób
Plebiscyt na Psa Ratownika Roku
2008-05-07 / irma

24 kwietnia br. Organizatorzy programu "Pomóżmy razem" zainaugurowali Plebiscyt na Psa Ratownika Roku. Celem Plebiscytu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ogromną rolę i zaangażowanie tych "cichych bohaterów" w działalność ratowniczą.

Wychowanie i wyszkolenie psa ratowniczego wymaga systematycznej pracy, a najlepsze wyniki osiąga się wtedy, gdy pies staje się czworonożnym członkiem rodziny, stanowiąc ze swoim opiekunem jeden zespół. Tylko psia miłość i przywiązanie, powoduje, że gotowy do poœwięceń pies będzie towarzyszyć swojemu panu w najtrudniejszych warunkach terenowych czy atmosferycznych. Czworonożni ratownicy często są niedocenianymi "cichymi bohaterami", którzy zasługują na podziw i szacunek - twierdzi Pan Jerzy Szlędak, prezes Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP ŁódŸ.

Okazuje się jednak, że nie tylko odpowiednio przeszkolone psy potrafią nieść pomoc. Często nie zdajemy sobie sprawy, że także w sšsiedztwie jest jakiœ mały kundelek, który uratował życie dziecku, ostrzegł opiekunów o wybuchu pożaru w domu, czy zawiadomił o pogorszeniu samopoczucia osoby starszej.

Dlatego Organizatorzy programu "Pomóżmy razem" w ramach uświadamiania społeczeństwu zasług i roli psich ratowników organizujš Plebiscyt na Psa Ratownika programu "Pomóżmy razem".

Do plebiscytu można zgłaszać zarówno psy ratownicze, jak też inne, które przyczyniły się do ocalenia życia lub zdrowia. Wystarczy poprawnie wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.pomozmyrazem.pl i opisać zasługi czworonożnego ratownika.

Zgłoszenia można nadsyłać do 15 września br. Jury wybierze trzy najbardziej bohaterskie psy, które otrzymają odznaki oraz nagrody.

Regulamin Plebiscytu na Psa Ratownika programu "Pomóżmy razem" oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.pomozmyrazem.pl. W serwisie tym osoby zainteresowane mogš także znaleŸć szczegółowe informacje na temat dotychczasowych działań podejmowanych w ramach programu "Pomóżmy razem" oraz zaangażowanych poszczególnych Organizacji.

                                     ***

Od roku 2006 głównym założeniem programu "Pomóżmy razem" jest wspieranie Organizacji szkolących psy pomagające osobom najbardziej potrzebujących. Do tej pory w programie uczestniczyły trzy Organizacje, angażujące się w różne obszary pomocy, w których wykorzystywane są psy, m.in. labradory. Psy tej rasy sprawdzają się m.in. w służbach ratowniczych tam, gdzie żywioły zagrażają ludzkiemu zdrowiu i życiu. Wyciągają z wody tonących, pomagają szukać turystów zasypanych pod lawinami oraz ofiar trzęsień ziemi.


Dlatego w roku 2008 Organizatorzy postanowili przyjąć do koalicji "Pomóżmy razem" dwie organizacje, które wykorzystują psy do ratowania ludzkiego życia w wodzie i w górach. Oprócz Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik, Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA, a także Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP ŁódźŸ, która szkoli psy poszukujące ludzi w terenie otwartym, od 2008 roku "Pomóżmy razem" wspierać będzie także Stowarzyszenie Terranova, które wykorzystuje psy w ratownictwie wodnym oraz Podkomisję Psów Ratowniczych GOPR. Cieszymy się, że możemy wziąć udział w tej inicjatywie. Mamy nadzieję, że dzięki niej nasza praca będzie jeszcze bardziej doceniana i znajdą się chętni by wspólnie z czworonogami angażować się w ratownictwo wodne - mówi Norbert Koziar, prezes Stowarzyszenia Terranova, a przewodniczący Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR, Pan Krzysztof Czaplicki, dodaje: Dzięki naszej pracy odszukano już wiele ofiar lawin w polskich górach. Bez pomocy czworonożnych przyjaciół byłoby ich zdecydowanie mniej. Cieszymy się, że wspólnie z programem "Pomóżmy razem" możemy uświadamiać ludziom, jak ważną rolę pełni pies ratownik.

Więcej informacji udziela:
Anna Malitka-Babik, Euro RSCG Sensors
e-mail: anna.malitka@eurorscg.pl,
tel.: (0-22) 444 0 662,
kom. 0 508 012 182

Czy kupisz kalendarz Fundacji na 2015 rok
tak
nie
Kalendarz Fundacji Labrador na 2016 rok.
©2001-2013 Labrador.pl | Redakcja | Napisz do nas
powered by stepCMS | hosted by Beyond.pl | created by GoldenSubmarine

Wszelkie publikacje oraz materiał fotograficzny zamieszczony na stronach portalu jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie i rozpowszechnianie bez zgody autorów jest zabronione.

Strona Archiwalna

[zamknij komunikat]